“ Дори и като актьор ми отнема много време да проумея защо думите и буквите се разместват в съзнанието ми и излизат наяве различно.” – Дани Глоувър, актьор
Така холивудският актьор описва живота си с диагнозата дислексия. Всъщност дислексията не е заболяване. Тя е генетично обусловен по-различен начин на усвояване на поднесената информация. Едно от затрудненията, които дислектиците изпитват е да четат и пишат, поради което трудно се съсредоточават и лесно губят интерес.
Често при писане и четене те не могат да направят разлика между някои от буквите. Това се дължи на факта, че разглеждат буквата не като част от дума, а като отделен триизмерен обект и води до куп проблеми в изучаването на учебния материал в ученическа възраст.
С техните проблеми е запозната студентката от Националната художествена академия Кристина Костова. Тя също има дислексия и затова избира като свой магистърски проект да разработи шрифт, който да бъде лесно разчитан от дислектици. Създадения от Кристина изглед на буквите не е много по-различен от този в другите шрифтове. В буквите на Кристина отделни елементи са подчертани така, че те да не бъдат обърквани една с друга.
Шрифтът е предназначен предимно за децата на възраст между 7 и 11 години, но може да улесни дислексиците и в по-голяма възраст. Той е създаден в сътрудничество с други дислектици. Те са давали обратна връзка относно трудностите, които са изпитали по време на четене на текст с новосъздадения шрифт Adys.
От Adys може да се възползват безплатно учители, родители, деца с дислексия, както и всеки, който проявява интерес. Достатъчно е само хората да се свържат с нея по електронната поща (kris.kostova@gmail.com). В близко бъдеще Кристина се надява да разполага със сайт, от който шрифтът да може да се тегли свободно.