16-годишният Синан от Сливо поле /Русенско/ сам овладява трудната китайска стратегическа игра за една година, достигайки до ниво от 4-ти дан. Неговият талант и висок интелект предизвикват удивлението на специалистите по Го в света. До момента в Европа няма толкова бърз прогрес, съобщава РусеИнфо.
Древната китайска игра е трудна за овладяване и играчите се обучават в продължение на години. Въпреки простите си правила, Го се отличава с безброй варианти за разиграване чрез сложни стратегии. Това я доближава до шахмата, но не напълно, тъй като при шаха възможните ходове са по-ограничени.
Успехът на Синан, който е възпитаник на русенската Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“, идва миналата година. Тогава той се класира за участие в 33-тия Го шампионат за деца и младежи в Япония, където печели 6-о място. Преди него са само представители на азиатски държави и на САЩ, чийто състезател също е азиатец.
Момчето от Сливо поле е единственият състезател на България по Го, който представя страната на международни турнири. Разходите му за участия в престижни състезания обаче не са спонсорирани изцяло от Българската Го асоциация и Синан разчита на семейството си.
За да допринесе финансово за развитието си в Го стратегиите, младежът дава онлайн уроци на играчи от Турция, Румъния, Русия, Франция и Бразилия. Освен това талантът от Сливо поле дава и безплатни уроци няколко пъти в месеца, предоставяйки шанс на други млади играчи с ограничени средства да се развиват в тази сложна игра.
Го е настолна стратегическа игра, която се появява преди около 4000 години в Древен Китай. Разпространена е в страните от Източна Азия под различни наименования, като у нас се използва японското ѝ име. Смята се за първата логическа игра, измислена от човека. Играе се на разграфена дъска с бели и черни камъчета. Изисква стратегическо мислене, наблюдателност и въображение от страна на играчите.
В днешното технологично време Го бързо си печели много почитатели от цял свят, които с години се опитват да овладеят част стратегиите ѝ. А това никак не е лесно. Изчислено е, че числото, което указва броя на възможните игрови варианти, е двойно по-дълго от броя на атомите във вселената. Това прави истинско предизвикателство и разработването на компютърна програма, която да победи професионален играч в игра на Го. Миналата година това се случва за първи път.