Никил Чопра избра две малки населени места в България, както и София, които да станат част от неговото представяне на 14-ото издание на изложението Documenta /“Документа“/. Престижният художествен форум се провежда в Касел, Германия, а този година в него се включва и гръцката столица Атина.
Пърформансът на Чопра се нарича „Рисуване на линия през пейзажа“, в който са събрани впечатленията му от различни места в Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия и Германия. Във всяка страна той разпъва своята бяла шатра и я изрисува отвътре, запечатвайки по стените й картини, вдъхновени от всяка нова дестинация. Творческото му приключение ражда и запознанства с местни артисти, с хората от региона, които могат свободно да посещават палатката му, докато той твори, и да се гощават с традиционни индийски ястия и напитки.
В рамките на около месец индиецът изминава близо 3000 км със своя екип. Част от тях са в нашата страна, където избира за свои спирки село Царино /област Кърджали/, София и село Горна Липница /област Велико Търново/.
Различните пейзажи, нарисувани с пастели по стените на палатката на артиста пътешественик, оформят цялостна мащабна картина. Именно тя беше експонирана в германския град Касел на 9 и 10 юни, като панорама на подбраните от него европейски кътчета.
Изложението за съвременно изкуство „Документа“ е с дългогодишни традиции и влияние в художествените среди. То се провежда веднъж на всеки пет години, като първото му издание е от далечната 1955 година. Започва като място, където широката публика може да се запознае с творческите търсения на значими за модерното изкуство артисти, каквито са руският художник Василий Кандински и провокативният Пабло Пикасо.
В последните издания на престижния форум се представят автори на съвременно изкуство от цял свят, чиито произведения се разполагат на няколко места в град Касел за 100 дни. Над 160 са участниците тази година. Една от най-интригуващите творби е инсталацията „Партенонът на книгите“, в която дейно участие взема и публиката. Артистичният проект представя модел на едноименния древногръцки храм, посветен на богинята девица Атина, но построен от хиляди книги.