Група ИТ специалисти от Велико Търново вече трета година работят по проект наречен Тинузавър, който им помага в създаването и обучението на общност от ентусиасти, които искат да изучават електроника, роботика и програмиране. Екипът стартира групово финансирана кампания за производството на развойна платка – достъпна за всеки и на ниска цена.
Добри новини ви представя интервюто със съсобственика на софтуерния стартъп, в който разработват собствени продукти основно в областта на мобилните комуникации и медицината Невен Боянов.
Проектът Тинузавър има предимно образователна насоченост – комбинация е от:
(1) хардуер, който ползваме в обученията и курсовете, които подготвяме;
(2) софтуер, който пишем през последните няколко години, за да може хардуера да се ползва по предназначение;
(3) уроци, лекции, ръководства, презентации и др., които ползваме по време на работилниците и школите, които организираме.
Проектът е изцяло с отворен код и свободен лиценз-както софтуера, така и хардуера, а също и всички допълнителни материали-документи, презентации и т.н. Освен за образователни цели, компонентите на проекта могат да се ползват и за елементарни любителски устройства-автоматизация в дома, забавления и др.
От кога се работи по тази идея?
Идеята за проекта възникна в края на 2013 година, по-скоро като хоби и занимание за свободното време. От тогава до сега поради големия интерес, той се развива като продукт, който може да се ползва както за обучение, така и като част от други проекти.
Къде се разработва проекта, кои са вашите съмишленици?
Проектът се разработва основно във Велико Търново, но реално се ползва повече извън България – доставили сме комплекти до над 20 държави по света. В разработката ни помагат колеги от фирми във Велико Търново, но най-вече от „Клуба на програмистите във Велико Търново“.
Цената на Tinusaur е доста ниска – ще ви остане ли някаква печалба?
Целта на проекта не е директно реализиране на печалби от продажбата на продукта, а по-скоро да бъде в помощ на тези, които искат да се учат на електроника или на тези, които искат да преподават на други. Така или иначе като цена не може да се конкурира с производителите от далечния изток. Работим също и със спонсори, които финансират закупуването на материалите за целите на обученията и така ученици и студенти могат да ги получат безплатно. При провеждане на по-продължителни и платени курсове евентуално тогава ще можем да генерираме печалба.
Бюджета на проекта е 2584 долара – кое определи точно тази сума?
2584 е приблизително сумата, която би ни позволила да поръчаме по-големи количества от материалите и частите за изработка на комплектите, но също така е и 18-то число в редицата на Фибоначи. 🙂
След приключване на кампанията какво се предвижда за в бъдеще?
Основна цел е да се съберат колкото може повече предварителни поръчки, към тях да се добави бройката, която на нас ни трябват за собствените ни нужди и по този начин да произведем по-големи количества. Това ще ни позволи да смъкнем доставните цени на материалите и по-този начин да направим комплектите още по-евтини и достъпни за много повече хора. За тази година е предвидено да се разработят повече онлайн уроци, видео материали и много примерен код, който всеки да може да ползва. Предвижда се и разработка на няколко нови и много интересни добавки към Тинузавър комплектите, които ще бъдат обявени след около месец.
Какво ни трябва за да започнем да работим с Tinusaur?
Проектът Тинузавър е с отворен код и свободен лиценз. Винаги актуална информация за проекта има на уебсайта ни https://tinusaur.org. Кодът е достъпен за всеки на https://bitbucket.org/
Какви проекти са правени с Tinusaur?
Понеже самия хардуер не е много мощен, проектите, които могат да бъдат разработени с него, не са много сложни. Основно сензори, които при определени условия, като температура, светлина, атмосферно налягане, влажност на въздух и др., правят нещо – например пускат/спират релета, светлина, издават звуков сигнал и др. Също така Тинузавър може да управлява малък дисплей и има направени няколко елементарни игри с него.
Разкажете малко за себе си.
Казвам се Невен Боянов, съсобственик съм в софтуерен стартъп, в който разработваме собствени продукти основно в областта на мобилните комуникации и медицината. В Туитър и Фейсбук се подвизавам като @boyanov. За мен микроконтролерите и вградените устройства са по-скоро хоби. Заедно с мои колеги от други фирми във Велико Търново и най-вече от Клуба на програмистите във Велико Търново http://pcvt.org организираме курсове, работилници, обучения и школи през цялата година, както в нашия град така и в много други градове в страната.
Миналата година успяхме да вкараме Тинузавър платформата и официално в образователната система. В едно от училищата в града по програма учим децата на роботика, като Тинузавър е основната платформа, която ще се ползва. Също така във Великотърновския университет ще се изучават микроконтролери и вградени устройства и Тинузавър е отново избраната платформа за целта на обучението. Аз съм един от лекторите по тези програми.
Кратко представяне на английски на Тинузавър
Ето до къде сме стигнали с нашата кампания …
• Имаме Arduino съвместима платка за $3.
• Надминахме целта на 174% – това е голям успех!
• Остават по-малко от 24 часа от кампанията.
Следващата ни цел в оставащите часове е 200% – помогнете ни да ги достигнем!
Няма помощ, която да е твърде малка за нашата кауза – да дадем възможност на всеки да се научи, да научи друг и да майстори неща – с платките Tinusaur.