Точно на християнския празник Благовещение къщата на Ванга в местността Рупите отвори врати за посетители.
Баба Ванга и съпругът й Димитър Гущеров са имали една осиновена дъщеря, която се казва Венета. Тя е изключително скромна и земна жена, майка на две деца и внуци. И това, което може да се каже за нея, е изключителната доброта, която е наследила от жената, отгледала я и възпитала. Венета разказва много мили и скъпи спомени за своята майка – пророчицата Ванга.
Като малко дете не е подозирала за уникалната дарба на Ванга, разказва осиновената дъщеря Венета. Било и е странно, че постоянно са идвали хора пред дома им, но не е знаела защо. Когато пораснала, разбрала за божия дар, който носи майка й, споделя още Венета. Всъщност истинското име на Баба Ванга е Вангелия – името е от от гръцки произход и означава „блага вест“. Всички знаем на колко семейства пророчицата от Петрич е донесла благата вест, че скоро ще си имат детенце.
Първоначално семейството на Баба Ванга е нямало къща в местността Рупите (село в Югозападна България) и когато отивали там, те спели на палатка. Малката къщичка е построена през 1970 година. Баба Ванга винаги е казвала за това място, че е свято и излъчва силна енергия. По думите на пророчицата – на това място е имало богат и красив град, който е напълно унищожен от лавата на изригнал вулкан. Селото е известно и с лечебните си минерални извори.
Ванга е пътувала всеки ден от Петрич до къщичката на Рупите, за да се среща с посетители. Останала е да живее там през последните години от живота си.
След смъртта на пророчицата къщата на Рупите е заключена. След дълги и ожесточени административни спорове – малката къщичка е предоставена на фондация „Ванга“. Фондацията се заема с ремонта на дома. Всички дрехи, вещи, посуда, мебели, завивки, подаръци, въпреки годините са запазени и предадени на музея в Петрич.
А другата къща на Баба Ванга е в Петрич и от 2008 година е музей – с над 3,000 лични вещи на пророчицата.
Цялото обзавеждане в къщата на Рупите си е абсолютно същото – камината, масичките, леглата, гардеробът, споделят от фондация “Ванга“.
Входът е свободен както за влизане в къщичката на Рупите, така и за разглеждане на манастирския комплекс. Всеки, който желае, може да посети това свято място.