В последните дни световните медии широко отразиха преминаването на кометата Сайдинг-Спринг в опасна близост до Марс.
Леденият къс всъщност представлява формирование от ледени останки, за които учените смятат, че датират от раждането на Слънчевата система от преди 4,6 милиарда години. Кометата Сайдинг-Спринг е наречена така заради името на австралийската астрономическа обсерватория, с чиято помощ е била открита през 2013 г.
Около 21:30ч. българско време на 19 октомври 2014 космическото ледено тяло премина най-близо до планетата Марс – на около 140 хил. километра от нея. Скоростта, която е развила кометата, е изчислена на около 203 000 километра в час (това са близо 56 километра в секунда!). Е, това може би ви се струва необозримо делеч от нашите „земни” проблеми, но учените, следили прелитането на кометата, споделят, че според космическите стандарти тя е преминала „на косъм” от червената планета. Ако ще ви бъде по-лесно да си го представите – 140 хил. км е около една трета от разстоянието от нас до Луната.
Учените споделят, че събитие от този ранг е изключително рядко и вероятно не се случва повече от веднъж на милион години. Астрономите определят събитието като „космически подарък“, чрез който те имат уникалната възможност да съберат данни за кометата и нейното въздействие върху атмосферата и гравитацията на Марс.
За наблюдение на уникалното явление бяха използвани пет космически апарата в орбита около Марс – „Марс Одисей”, „Марс рикънисънс орбитър”, и „Мейвън” на НАСА, „Марс експрес” на Европейската космическа агенция, и индийският „Мангалиан”, а също и двата марсохода на НАСА – „Кюриосити” и „Опортюнити”.
Учените се тревожели, че опашката от прах на кометата може да представлява опасност за апаратите на орбита около Марс. Заради тези свои опасения НАСА променили орбитите на апаратите и ги позиционирали от задната страна на планетата за времето на най-рисковата част преминаването на кометата.
Въпреки че атмосферата на Марс е по-разредена от тази на Земята, тя се оказала напълно достатъчна, за да предпази марсоходите „Кюриосити” и „Опортюнити” от поражения, нанесени от кометния прах.
Очаква се в следващите седмици и дори месеци от апаратите да бъде получено огромно количество информация, която да помогне в по-нататъшните разработки на космолозите по света, които не престават да се радват на своя „космически подарък”.