Нов музей вече приема посетители в Смолян. Негови създатели са членовете на Сдружение „Родопски хайдути“ – група младежи, поставили си за цел да пазят и популяризират културното наследство на Родопския край.
Музеят се намира в Хаджичоневата къща в кв. „Устово“, строена през 1873 г. Вече две години тя се стопанисва от сдружението с амбицията да я превърне в музей на патриотизма.
Сградата е ремонтирана от доброволци и членове на „Родопски хайдути“. Чрез дарения са осигурени материалите за реконструкцията й, за да блесне отново в автентичния си вид.
Редица жители на града са предоставили стари вещи, оставени в наследство, с които да се допълни музейната сбирка. Нейното оформление не е завършено напълно, но музеят посреща посетители, за да се набавят средства за пълната реализация на проекта по възстановяване на културния паметник.
Община Смолян предоставя срещу наем къщата на патриотичното сдружение за период от 10 години. През това време мястото трябва да се превърне в своеобразен център на родолюбието, хранилище на местната култура и история. Тук вече се провеждат уроци по история с деца от детските градини и училищата, а музейната експозиция ще онагледи в още по-голяма степен богатството, завещано от дедите ни.
Председателят на дейното сдружение Манол Ружинов споделя за БНР, че превръщането на Хаджичоневата къща в музей няма за цел да конкурира по някакъв начин Регионалния исторически музей в Смолян. Идеята е сградата да бъде запазена като отличителна за времето си архитектура, да бъде спасена от следите на времето и да привлича туристи в града.
Хаджичоневата къща е образец на късновъзрожденската родопска къща, изградена по поръчка на Лазар хаджи Тодоров, по-късно наследена от търговеца Стою хаджи Чонев. Тя придобива истинска историческа стойност заради революционната дейност на двама от синовете на хаджи Чонев – Вранчо и Щоно. Те са взели дейно участие в борбата срещу османското иго, събирайки в дома си местни патриоти, за да организират въстание, тъй като Родопският край остава под османска власт след 1878 г.
Къщата е свързана и с просветния живот в региона – преди Освобождението тук е живял отец Константин Дъновски, баща на Петър Дънов. Той е бил първият български учител в този регион.