Фестивал ще възроди очарованието на детските игри от миналото, когато таблетите и компютрите още нямаха власт над въображението на подрастващите. Фестивалът се нарича „Челик“ и ще зарадва деца и родители във Варна в дните 10 и 11 юни.
20 са игрите от детските години на нашите родители, с които ще се забавляват варненци в Морската градина. Те ще започват в 10 часа и ще приключват в 18 часа в двата фестивални дни. Идеята, която си поставят организаторите, е да провокират възрастните да се върнат към детето у тях, да намерят време за искрена игра със своите наследници. Какво би било по-близко и носталгично до тях от добре познатите от безгрижните дни игри с приятелите?
„Не забравяй да играеш“ е мотото на фестивала, което ще обедини чисто фолклорни игри като „Челик сопа“ и „Карачка“, както и семейни занимания – скачане с чували, пускане на хвърчила, настолни игри.
За инициаторите играта представлява умение да мечтаем и да надскочим възможностите си, в нея се изгражда доверие към другите и умение да бъдем част от отбора. Играта е… споделено забавление.
Сред игрите, в които ще се включат малки и пораснали варненци, са отборната „Комин“, „Виждам, виждам“, „Кральо, портальо“, обичаната от ранна детска възраст „Гори, гори кърпа“, забавната „Пържолки“, „Замръзванка, „Гърнета“, „Царю честити, колко е часът“, „Капитане, капитане, какво е морето“ и др. Те са предназначени за деца на различна възраст, като повечето от тях могат да се играят и от момичета, и от момчета. Правилата на всяка от игрите е обяснена подробно в сайта на „Челик – фестивал на игрите“.
Тук ще ви припомним играта „Гърнета“, в която участниците се нареждат в кръг по двама. Те застават един зад друг, като този най-отпред е клекнал и е в ролята на „гърне“, а другият зад него е „бабата“. Един от играчите остава сам и оглежда всички гърнета, за да си купи някое от тях. Той пита бабата, чието гърне си е харесал, какво вари в него и дали го продава. Бабата отвръща: „Продавам го, залагам го, но на тебе не го давам!“, след което започва да бяга около кръга, докато купувачът бяга в обратна посока. И двамата се стремят да стигнат първи до въпросното гърне.