100 природни обекта от България и Македония ще бъдат документирани по проект „Дигитална природа“. Те ще бъдат заснети с дрон и представени подробно с цел привличане на туристи към красотите на двете съседни държави.
Проектът ще бъде осъществен от неправителствените организации „Без граници 21 век“ /Кюстендил/ и македонската „Организация на жените“ /Щип/. Идеята е да бъдат избрани по 50 природни забележителности от България и от Македония, които да бъдат рекламирани основно в интернет пространството.
Финансова подкрепа за инициативата се осигурява от Европейския съюз, като стойността на проекта е малко над 118 хил.евро. Дейностите по него ще приключат в края на декември тази година, научаваме от българското сдружение „Без граници 21 век“.
Съвместната рекламна кампания предвижда създаване на уеб портал, достъпен и на английски език. В него посетителите ще могат да се насладят на множество красиви гледки, заснети с високо качество на снимки и във видеоклипове. Уникални кадри от въздуха и 360-градусови панорами, придружени с описание и gps координати, ще привличат туристи към двете страни.
Ще бъде направена единна база с разнообразните услуги и стоки, които се предлагат в трансграничните райони в близост до 100-те природни обекта. За улеснение на посетителите ще бъдат представени близки хотели и спа центрове, туристически оператори и видове забавления сред природата, ще бъдат разработени и рекламни материали.
Дейностите включват още формирането на трансграничен Клуб за природна фотография, в който ще се включат младежи от България и Македония. Те ще имат възможността да научат повече за пейзажната фотография, за това как се заснемат водни обекти и дива природа. Теоретичните им знания ще бъдат приложени на практика по време на три фотосафарита.
В края на проекта инициаторите ще организират панаир и фестивал на дигиталната природа, където ще покажат резултатите от всичко свършено във фотоизложба.