Българската тенис звезда Цветана Пиронкова постигна невероятен успех, след като успя да победи чехкинята Петра Квитова с 6 на 4 и 6 на 3 и с това се класира на първия WTA финал в своята кариера.

Играта с Квитова беше интересна и напрегната. В първия гейм Квитова спечели без видими проблеми и поведе с 1 на 0. Последва сервис на Пиронкова, която поведе с 40:0. Квитова върна една точка и дори изравни до 40:40. Пиронкова обаче успя да направи 2 поредни точки и да спечели гейма, поради грешка на Квитова и със страхотен удар в дъното на корта – 1 на 1.

След това резултатът стана 2 на 2, но в петия гейм Цвети направи пробив и поведе с 3 на 2. След последвалата размяна на геймове се стигна до 4 на 3 в полза на Пиронкова.

В осмия гейм сервираше българката, която за първи път изпита трудност и започна да губи с 15:40. Последва обрат и Цвети направи три поредни точки за преднина при 40:40. Квитова обаче направи 2 поредни точки и поведе. Пиронкова сбърка при следващото разиграване и допусна резултатът да стане 4 на 4. През деветия гейм българката поведе с 5 на 4 и застана на сервис за спечелване на първия сет. Цветана поведе с 40:15 след добър първи сервис, но допусна топка в аут за 30:40. Последва добро разиграване на Пиронкова, която затвори първия сет с 6 на 4.

Във втория сет играта на Квитова не вървеше добре, Пиронкова постигна 3 пробива в сервиса на Квитова, докато чехкинята успя да го стори само веднъж и в крайна сметка Пиронкова постигна заслужена победа.

PironkovaПиронкова вече си осигури 330 точки за световната ранглиста и се очаква на 13 януари да се завърне в световния топ 70.
Цвети започна участието си на турнира от квалификации и стигна до основната схема, където записа победи над Варвара Лепченко, Сорана Кърстя, Сара Ерани, а сега отстрани и номер шест в света Квитова.

Цвети ще се срещне на финала в Сидни с победителката от мача между Ангелик Кербер и Мадисън Кийс.Това е Анжелик Кербер от Германия, която спечели другия 1/2-финал срещу Мадисън Кейс от САЩ с 6:4 и 6:2.

25-годишната Кербер е девета в класацията на WTA в момента. Тя има три титли в кариерата си и около 5,5 милиона долара спечелени от наградни фондове като професионалистка. WTA турнирът на твърди кортове в Сидни е с награден фонд от 710 хил. долара.

Видео с най-интересните моменти от срещата Пиронкова – Квитова в следващото видео.

„За първи път съм на финал на турнир на УТА – чувството е страхотно. Чаках този момент от доста дълго време“, коментира 26-годишната пловдивчанка.