Не са малко българите, които с носталгия си спомнят средата на 60-те години, когато у нас започва производството на Булгаррено 8 и 10.
Други пък помнят модела на Булгаралпин базата на Алпин А110. За съжаление през 1970г. е спряно производството на първия, а през 1996г.- и на втория вид. Оттогава, стане ли дума за автомобили, все ще се намери някой, който с носталгия да подхвърли : „Ех, какви коли произвеждахме!” Тази българска мечта е вече реалност и да се надяваме, че българинът ще спре да кара автомобили втора употреба, внасяни от Западна Европа. В началото на 2012г. край ловешкото село Баховица бе открит автомобилен завод, като една от целите бе след 16- годишно прекъсване да бъде възобновено производството на български автомобили. Партньори в производството са китайският автомобилен гигант Great Wall Motor (GWM) и българската компания Литекс моторс. Както е известно, GWM е единственият автомобилен производител в Китай с типово одобрение на производството си за продажба на територията на страните от Европейската общност. Тази компания е най-големия частен производител на автомобили в Китай и най-големия износител от страната. Оперира на автомобилния пазар, като реализира продукцията си в над 120 страни на света в почти всички континенти – Европа, Африка, Азия, Близкия Изток, Централна и Южна Америка, Австралия и др.
А сега, близо две години по-късно, България ще започне да изнася автомобили, родно производство за Италия. Добрата вест обяви Илия Терзиев – изпълнителен директор на „Литекс моторс” , обявен за носител на наградата „Мистър Икономика 2013“. По план първите бройки ще отпътуват около 10-12 декември. Когато заработи с пълния си капацитет, се очаква заводът да произвежда около 50 хиляди автомобила годишно, и в него да намерят препитание около 2000 човека като в голямата си част това са млади хора /18-19 годишни момчета и момичета/ от Баховица и региона. Да се надяваме, че в трудните времена на икономическа криза тази огромна инвестиция в родното производство ще даде своя принос за задвижване на икономиката и пазара на труда и най-вече за задържане на младите хора в нашата страна.