Постижението
Невероятно постижение за човечеството! Така бихме определили проекта Розета (Rosetta) за кацане на кометата 67P, за който Добри новини писа вчера. 12 ноември 2014г. ще остане паметна дата в историята на космонавтиката подобно на кацането на луната.
След повече от 10 години чакане, изминати над 6 милиарда километра и над 1,3 милиарда евро разходи, най-после кацането на кометата беше осъществено и космическия апарат Фило (Philae) започна своята работа. В този сайт http://sci.esa.int/where_is_rosetta/ може да видите пътя на Rosetta през слънчевата система за всичките изминали 10 години. Как прави няколко обиколки около слънцето и няколко засилвания от гравитацията на планетите, за да придобие нужната скорост, за да настигне кометата 67P.
На първата снимка (вдясно), която изпрати Фило от повърхността на кометата 67P / Чурюмов-Герасименко се вижда единият от трите крака на апарата и неравната повърхност на кометата. Поради ниската гравитация и наклонен терен, космическия апарат имаше сериозни проблеми със закрепването, но в крайна сметка успя да се закрепи стабилно и се очаква скоро да вземе проби от повърхността на кометата.
Кометата „пее“
Сондата записа и изпрати звуци, които са породени от колебания на магнитното поле около кометата. Звукът на кометата не може да чуе с просто ухо, защото честота на звука е между 40 и 50 милихерца. Човешкото ухо долавя звуци в диапазона от 20 Hz до 20 кHz. За да можем да чуем звуците, учените от Европейската космическа агенция (ESA) са увеличили честотата на звука 10 хиляди пъти. В резултат се получава следната интересна „песен“.
Натиснете червения бутон за да чуете запис на „песента на кометата“.
Все още не е установена точната причина за образуването на тези звуци.
Каква е целта на проекта Розета?
Мнозина се чудят защо са всичките тези разходи, защо е толкова важно това събитие и каква е целта на изследователите?
От раждането на Слънчевата система съставът на кометите е останал почти непроменен и това ще ни даде възможност да изследваме какъв е бил съставът и моделът на Слънчевата система от времето, когато се е образувала преди 4,6 млрд. години. Изследването на химическия състав на кометата има решаващо значение за разбирането на произхода на океаните на Земята. Ледените комети е възможно да са били един от главните източници на вода за младата Земя. В кометата учените ще търсят органични съединения известни като „семената на Живота“. Това са L-форми на аминокиселини, които са в основата на живота на Земята. Ако се открият такива вещества, ще бъде потвърдена хипотезата за панспермията – теория за извънземен източник на органичната материя на Земята.
Само това ли? Е, добре! А, как Ви се струва следното?
Успешното скачване с кометата показва на практика, че е възможен спасителен план за Земята, ако тя попадна на пътя на астероид. Ако бъде забелязан навреме, може да се изстреля сонда, която да се приземи и да пусне двигатели, които да отклонят траекторията на астероида, така че да се избегне сблъсък със Земята. Съвсем леко отклонение би било достатъчно, ако разстоянието до Земята е достатъчно голямо.
Какво е постигнато досега?
Вече благодарение на Розета са направени някои интересни открития. Изненадващо се оказа, че температурата на повърхността на кометата е само -70°C – доста над тази която предполагаха учените. В опашката на кометата бяха открити множество химични съединения, за които не са предполагали до момента.
Кометата се приближава към Слънцето, като най-близо ще бъде на 13 август 2015г. При наближаване на слънцето, температурата на кометата расте, тя започва да увеличава обема си и да изхвърля повече газове в открития космос. Ако всичко върви па план, апаратът Philae ще събира данни и изпраща данни през сондата „Розета“ до края на 2015 г. Очакват ни още вълнуващи дни!