Екип от японски учени откриха нов вид бактерия, който е способен да разгражда пластмаса (полиетиленов терефталат, наричан накратко PET). Това е единственият микроорганизъм, за който е установено, че разгражда пластмасата. Преди него са открити два вида гъби, които растат в минерална среда, съдържаща нишки от PET. Това са единствените микроорганизми, които разграждат или успяват да растат върху тази химически инертна субстанция.
Екипът, воден от д-р Кохей Ода от Технологическия институт в Киото и д-р Кенджи Миамото от университета Кейо, търсел в общо 250 проби от пластмасови остатъци бактерии, за които полиетиленовият терефталат да бъде основен източник на въглерод като градивен материал.
Първоначално те идентифицирали особен микробиален консорциум, който съдържал различни видове бактерии способни да разградят тънкият слой PET при 30 C° температура, 75 % от повърхността била разградена до въглероден диоксид при 28 C°.
От микробиалният консорциум учените изолирали уникален вид бактерия, Ideonella sakaiensis 201-F6, която за краткия период от едва шест седмици успява да разгради тънкият слой полиетиленов терефталат.
Бактерията разгражда пластмасата посредством два ензима действащи последователно. Чрез първия бактерията се прикрепя към повърхността и отделя хидролизираща субстанция. След това посредством вторият ензим PET се разпада на двата мономера– етиленгликол и терефталова киселина– от които се синтезира PET посредством полимеризация.
PET е изкуствено създадена от човека преди около 70 години. Оттогава насам производството на различни пластмасови продукти от тази трудно разградима субстанция все повече нараства и PET се е превърнал в един от основните замърсители на околната среда. Тъй като полиетиленовия терефталат съществува от сравнително кратък период от време, възниква въпросът как точно се е развила изключителната бактерия и дали ензимите, които произвежда, са приспособление към новия източник на въглерод.