Нов метод за извличане на въглероден диоксид директно от атмосферата може да послужи за евтина направа на здрави структури и дори за оръжие срещу климатичните промени. При процеса извлеченият диоксид се конвертира в кислород и нано нишки. Те са 1000 пъти по-тънки от човешки косъм, но могат да участват в промишлеността и медицината.
Докладът бе представен на срещата на Американското химическо общество в Бостън.

Снимка: pixabay.com
Карбоновите нишки все по-често се използват в аеродинамиката, автомобилостроенето и в други отрасли, при които здравината и лекотата са водещ фактор. „Ценните качества на нишките, които включват и електропроводимост са увеличени“- казва Стюарт Лихт, професор по химия в университета „Джордж Вашингтон“. Лихт е убеден, че заедно с екипа си ще успее да защити експеримента, при който въглеродът е бил извлечен успешно. По-високата ефективност и ниска цена са основните насоки, по които учените работят.
„Но това не е всичко, казва Лихт, методът ще допринесе за по-лесното и устойчиво съхранение на новия материал“. В една от последните демонстрации учените са използвали специален слънчев панел и с помощта на инфрачервена и видима светлина, са подпомогнали процеса по извличане на нишките. Методът включва още разтопени литиеви карбонати и температура от 750°С.
Предстоят много изследвания и подобрения, но очакванията са, че методът може да намали нивата на въглероден диоксид до такива, каквито са били преди 10 години.