„Не трябва да мислим за възрастта, трябва да мислим какво е постигнато!“,заяви Густав Кьолстранд, историк на Нобеловите награди.
От основаването им през 1901 година досега, тазгодишният избор – Малала Юсуфзай, е най-младият носител на отличието на Алфред Нобел. Средната възраст на нобелистите е 59 години, и то ако се изчисляват годините на наградените във всички категории.
Възрастта на пакистанката не бива да бъде приемана като пречка или недостатък. Девойката вече е носител на редица награди, а Нобела за мир е естествено продължение и отличие за делата ù. Въпреки младостта си, тя води дългогодишна и тежка битка, защитавайки естественото право на момичетата да се образоват и доказва с примера си, че децата и младите са способни да подобрят собственото си положение.
Неминуемо оттук нататък тази награда ще определи пътя на Малала, а това е огромна отговорност за дете. С нея ще нараснат и заплахите от различни екстремистки кръгове.
Тежкия си жребий Малала избира сама, когато едва 11-годишна за първи път открито започва да заклеймява талибаните. В свой блог тя безстрашно пише, защитавайки мечтата си сънародничките ù да се образоват и да посещават училища. Тъмнокосото забрадено момиче се превръща в символ на човешките права, но и в обект на нечовешка омраза.
Четири години по-късно, на 09 октомври 2012г., историята се пише с кръв – застигната е от отмъщението на могъщия си враг! Отивайки към училище Малала е простреляна в главата, но въпреки това нейният Бог е отредил пътуването ù да продължи и пакистанката оцелява. След спешна операция в Пешавар, престой в клиника в Бирмингам, малкото смело момиче, наричано в родината си „агент на запада”, отваря очи след седмица и то без трайни увреждания. Преживеният ужас от атентата вероятно би смазал обикновен човек, но младата пакистанска активистка отново и още по-пламенно се отдава на каузата си. На връх шестнадесетия ù рожден ден, дълбоко изстраданите ù думи разтърсват членовете на ООН:
“Те мислеха, че с куршуми ще ни накарат да млъкнем, но не успяха. Терористите искаха да ме откажат от целите и амбициите ми, да ме убият, но всъщност убиха единствено слабостта, страха и безнадеждността. На тяхно място се родиха силата, смелостта и страстта!”, каза “най-смелото момиче на света”, както я нарече бившият британски премиер Гордън Браун. – „Не мразя талибанина, който ме простреля. Дори и да стоеше сега пред мен с оръжие в ръка, аз не бих стреляла срещу него. Това са милостта и състраданието, на които ни учат пророкът Мохамед, Исус Христос и Буда.“
Силни и искрени думи – за помирение и диалог! Независимо дали са резултат от личните прозрения на тинейджърката или дело на способен пиар специалист, подготвил речта ù, безспорно младата жена живее с тези истини. Тя не изпитва желание за разплата, тя жадува за мир! Една мюсюлманка – пакистанка от Суат, център на талибаните, отправи послание за световен мир, като същевременно протегна ръка и към останалите религии. Един достоен за подражание пример не само за безпомощните пред екстремистите мюсюлмани, но и за цялата световна общност!
Най-голямата мечта на Малала е да се завърне в Пакистан и като политик да въведе задължителното образование. Твърдо вярва, че единственото средство за прекратяване на войните е диалогът, а най-добрият метод за противодействие на терора е образовано следващо поколение. Въпреки заплахите за живота си, които непрестанно получава, тя иска да се върне в родната си земя и да бъде полезна на народа си, а не да стои безучастно отстрани като наблюдател.
„Ние все чакаме някой друг да реши проблемите ни.” – е тъжното прозрение на Малала
Естествено Нобеловите награди рядко са само емоционално и морално обвързани. С избора на Малала, както и на индиеца Кайлаш Сатярти – вторият нобелист за мир за 2014г., Осло изпраща „съобщение” към управляващите в конфликтните региони. Защото Сатярти, отявлен борец срещу експлоатацията на деца и последовател на традициите на Ганди, е от страна, противник на Пакистан в борбата за Кашмир. Този избор на Нобеловия комитет, умишлено или не, показва, че е време враждата между индийския и пакистанския народ да бъде прекратена, и че образованието и защитата на децата са от най-първостепенно значение. Кайлаш Сатярти оглавява редица мирни демонстрации с цел да насочи общественото внимание върху жестокото експлоатиране на деца. Спомогнал е и за приемането на важни международни конвенции в защита правата на най-слабите и беззащитни.
„Децата трябва да се учат, а не да бъдат експлоатирани… В размирните територии насилието води до ескалиране на жестокостите от поколение на поколение.“, заяви Торнбьорн Ягланд, председател на Нобеловия комитет.
На фона на разрастващия се международен хаос и множащите се екстремистки организации, рекордно много номинации за Нобела за мир белязаха тазгодишното издание – общо 278, а сред най-видните претенди бяха папа Франциск, Едуард Сноудън – бивш ЦРУ сътрудник, и дори руският в-к „Новая газета“, прочул се с критичността и разследванията си срещу Кремъл.
Двамата лаурети за 2014г., ще си поделят обща премия от над милион долара, а на десети декември в Осло ще получат и самото отличие.
Видео на английски език с речта на Малала Юсуфзай пред Организацията на Обединените нации