Най-новата придобивка на Габрово – единствен по рода си у нас и на Балканския полуостров – Интерактивен музей на индустрията, влиза в надпреварата за „Сграда на годината“ след покана от организаторите на престижния национален конкурс. Обявеното през 1986 г. за недвижима културна ценност с местно значение здание на музея, е претендент в сектор „Сгради – паметници на културата“.
Габровци са доволни, че след като десетилетия тъне в забвение и разруха, красивата аристократична сграда на Интерактивния музей се връща към живота в пълния си блясък. Реконструкцията, която по правило не трябва и не нарушава архитектурният ù облик, е факт благодарение на спечелен от Община Габрово проект по ОП „Регионално развитие”.
В действителност, това е старата сграда на Историческия музей в Габрово, но днес тя е напълно преобразена, покривайки най-модерните изисквания в музейното дело и съчетавайки разнообразни съвременни технологии. Чрез богатите експозиции, разположени на четирите етажа, посетителите могат да научат видовете промишленост и занаяти, донесли в миналото славата на Габрово като „българския Манчестер“ – кожарството, тъкачеството, грънчарството, ковачеството, дърводелството, гайтанджийството, ножарството.
Видеа, виртуални гидове и декори разказват за пътя и развитието на индустрията в габровско в три раздела – „Индустриализация“, „Социализъм“ и „Настояще“. Вероятно най-атрактивното предложение за жителите и гостите на град Габрово, е ефектното вечерно шоу, включващо прожекции върху фасадата на музея, реализирани чрез 3D мапинг технология.
Това, което предоставя като информация музеят, наистина е повече от впечатляващо – поднесен ни по уникален начин виртуален разказ, проследяващ процъфтяването на Габрово и превръщането му в стратегическа индустриална област.
Градската управата се надява в перспектива новото музейно съоръжение да привлича повече посетители в града, тъй като са наясно, че туризмът в момента е най-водещата световна, а и национална индустрия, която освен приходи, гарантира нови работни места и развитие на регионите.
Проектът на общинската администрация за реконструкцията на Интерактивния музей е финансиран с три милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет. Но освен обновяването на сградата на бившия исторически музей, проектът покрива реновирането на общо десет национално значими обекта, сред които са етнографски музей на открито „Етър“, архитектурно -историческия резерват „Боженци“ и Дечковата къща в Габрово. Възродена е Балканджийската мандра в комплекс Етъра, а в Боженци е извършена реставрация на административна сграда, на двете школа – старо и ново, на къщата „Дончо Попа”, както и „Митьо Станев”.
Габровският Интерактивен музей има всички показатели за успешно представяне в конкурса „Сграда на годината“, чиито финален етап – награждаването, ще се проведе през декември. Основните критерии по които журито оценява кандидатите включват освен строителството, външното и вътрешното състояние на сградата, но и ползите за обществото и влиянието върху околната среда.
Вижте интересно видео с 3 D maping ИнтерАктивен музей на индустрията в Габрово
Друг претендент за Сграда на годината 2014 е детска градина Жирафче във Варна, за която сайтът Добри новини вече писа.