В Ла Пас, административната столицата на Боливия, заработи завод за рециклиране, който преработва тоновете отпадъци, изхвърляни от града, в еко материл за мебели. Първите произведени от него училищни столове и маси съвсем скоро ще бъдат разпределени в училищата.
„Генерираме огромно количество пластмасови отпадъци и когато се изхвърлят неправилно, те запушват отводнителната система на града и в крайна сметка довеждат до наводнения, които пък освен имуществени вреди, причиняват и болести“, заяви на официалното откриване на завода, сенатор Синтия Вилар. -„Така взехме решение, че преработването на тези отпадъци е не просто полезно, но и жизнено необходимо! А и по този начин не само почистваме и опазваме околната среда, но и осигуряваме препитание на бедните.”
Заводът може да произвежда около 1000 ученически стола в рамките на месец, а приблизително 24 кг смесени „меки пластмаси“, използвани като хранителни опаковки, са необходими, за да се направи един стол, който се оформя от отделни дървени парчета и дори се проектира с резервни части.
Градското сметище се намира на 3600 метра надморска височина и всеки ден тук се изсипват приблизително петстотин тона отпадъци. Властите в Ла Пас са наясно, че подобно „трупане” няма как да продължава до безкрайност и затова предприемат мерки, като избират да вложат в скъпоструващото съоръжение.
“Над две трети от този твърд отпадък, могат да преминат през процеса на рециклиране”, обяснява Рубен Ледесма, директор на компанията за сметопреработване.
Проблемът, както на много други подобни места, е залежавал с години, но въпреки това дългосрочната цел е до 2040 година, Боливийската столица да бъде превърната в зона с нулев процент отпадъци. Началото е сложено преди пет години и разработеният тогава модел за разделно събиране на боклук днес дава очакваните резултати.
Всички обществени институции и частни организации, както и жителите на Ла Пас, са окуражавани да събират разделно отпадъците и да ги предават в пунктове, наричани “Зелени точки”.
В специални контейнери в училищните дворове децата изхвърлят разделно пластмасовите опаковки от храната и напитките си. Събраните отпадъци се откарват до площадките за сепариране, а на поточна линия в завода етикетите на бутилките се отлепят. Така подготвеният материал преминава към процеса на преработка, поставя се в калъпи, изпича се на триста градусова температура и се превръща в мебелни плоскости. Маси, столове и пейки, които се изработват от тях, връщат „боклука” в училищата, но под безопасна и екологична форма.
С този проект се рециклира и използва повторно онзи ресурс, който всички населени места по света трупат на т.н. сметища, но пространствата за складиране на отпадъци са на изчезване, а и както всички знаем, не рядко се оказват бомба със закъснител, поради отделяните вредни емисии.
В Ла Пас са убедени, че подетият от тях модел за преработка на пластмасови отпадъци тепърва ще разкрива достойнствата си и в бъдеще освен училищна мебел, с него ще се раздвижи и производството на мебели за дома, както и на евтини, но качествени строителни материали за изграждането на жилища за социално слабите жители на столицата.
Процесът на преработка на отпадъците и превръщането им в училищна мебел:
https://www.youtube.com/watch?v=HJ9sYQf4iYY